Ribiški dom in ribogojstvo
Idrijska ribiška družina je v nedeljo 13. septembra 1992 s pomembnim delovnim uspehom proslavila svojo 45-letnico. V Kanomlji so slovesno predali namenu novo valilnico, ki so jo uredili v svojem objektu, katerega del so namenili za svoje društvene prostore in za stanovanje delavca, ki bo skrbel za valilnico. Svečanosti se je udeležil tudi predsednik Ribiške zveze Slovenije Boris Dolničar. V novem vališču blizu bazenov za vzrejo rib naj bi letno pridobili približno milijon iker, od teh pa še 36.000 dveletnih mladic. Med temi bodo tudi soški lipan in soške postrvi. Kanomeljsko vališče je 13. objekt te vrste v Sloveniji, hkrati pa tudi 34. večnamenski ribiški dom pri nas. Ob ribah, namenjenih vlaganju v ribolovne vode, bodo idrijski ribiči vzrejali tudi konzumne ribe; predvidena proizvodnja teh je 10 ton na leto .
Čuvajska služba
Čuvajska služba opravlja pomembno funkcijo v družini, saj nenehno nadzoruje stanje voda in vodnega življenja. Poleg varovanje pred nezakonitim ribolovom, čuvaji spremljajo tudi spremembe kakovosti voda kot so vplivi onesnaženj ali gradbenih in drugih posegov v reke.
Čuvajsko služba kontaktirajte v primeru sledečih situacij: krivolov, onesnaženje, pogin rib, invazivni gradbeni posegi v reke in potoke, zajezitve ipd.
Naravovarstvo
Ribiška družina Idrija je partner pri projektu OHRANIMO SOČO, ZAVEZNIŠTVO ZA ŽIVO REKO.
Ker je večina alpskih rek že reguliranih ali energetsko izkoriščenih, bi z združenimi močmi radi dosegli skupen cilj in zaščitili enega zadnjih neokrnjenih rečnih sistemov v Alpah, zgornje porečje reke Soče, vključno s porečjem reke Idrijce, pred nadaljnjo, prekomerno izrabo.